Celkon C7060 is a quite basic phone, having a 1.3 MP back facing camera and a medium 3.5" touch-screen. Let's take a better view of what this phone can give us.
Celkon offers the Celkon C7060 in 2 different colors: black and white. Though this device is just 0 inches long, it manages to contain a 3.5" display.
This cellphone only has a 1.3 mega-pixels back camera.
Celkon equipped this phone with a nice 3.5" display, and a resolution of 480 x 320 , giving this phone an average graphical experience. Its display uses TFT yes technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone features a mediocre 1100 mAh Li-Ion removable battery that provides the Celkon C7060 a not very long battery lifecompared to other phones.
This cellphone comes with two SIM cards so it can to work with 2 different phone lines at the same time.
Work Speaker for Celkon C7060 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.