Celkon Campus A402 is a low level Android phone released some years ago, in 2015, which counts with a 4" display, a 3.2 mega-pixels back camera and a great performance CPU speeding at 1000 MHz.
Celkon made the Celkon Campus A402available just in a nice range of colors: black, blue, gray and white. Whereas this cellphone is quite thin and comfortable it's not so thin as many other phones on sale, with a thickness of 0.4 inches. The Celkon Campus A402 feels much lighter than what one would think about a phone of this size.
Celkon designed this cellphone with a good level 4 inches screen, and a 480 x 800 resolution, making everything look vivid.
Celkon ships this cellphone with a good performance 1 GHz CPU, packed into a Spreadtrum SC7715 chip with 512 MB RAM. The Celkon Campus A402 has a 4 GB internal memory, an average amount that should be knowing that it also has an SD card slot .
This phone is only equipped with a 3.2 megapixels back-facing camera.
This phone comes with a 2000 mAh medium sized Li - Ion removable battery that provides this device a poor battery duration comparing with other similar cellphones.
This phone counts with wi-fi capability (which it can share with other devices around, as a mobile hotspot). This phone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM connections.
This cellphone also comes with some nice features such as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 4.94 x 2.52 x 0.40 inchesMetric12.55 x 6.4 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 3.67 ouncesMetric104.04 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray and White |
| Release date: | 2015-06-01 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7715 |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.