Celkon Campus A403 is a fair quality cellphone, including a powerful 1 gigahertz processor, a medium sized 4 inches screen, and two cameras, a 3.2 MP back side camera and a 1.3 megapixels front facing camera. Is that all? Not at all, it's just the beginning of a detailed review.
This phone is powered by a powerful processor clocking at 1 GHz and 512 MB of RAM memory. This phone counts with a medium 4 GB internal memory, which is enough for the vast majority of users considering that it also has a slot for SD memory cards .
Celkon made a great design job making this cellphone as lightweight as 3.99 oz. This phone is only available in 16 777 216 color. This cellphone is slim, but it's not close to being one of the thinnest cellphones nowadays, with a thickness of 0.4".
This device has a good looking 480 x 800 4-inches display, which makes it hard to see the pixels taking part of the display.
The Celkon Campus A403 is equipped with two cameras, a 3.2 megapixels back-facing camera and a 1.3 megapixels front facing camera.
This device packs a 1400 mAh medium sized Li - Ion battery that provides this cellphone a not very long battery life.
This cellphone features wi-fi connection (and it can share it with other devices acting as a router or modem), HSPA+ (4G) connectivity, which is not as fast as LTE networks and 3G fast data connection, using HSDPA and HSUPA technologies. This device doesn't have a sim card, because it isn't a GSM enabled phone.
This cellphone also includes some nice characteristics like Bluetooth, GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.56 x 0.40 inchesMetric12.5 x 6.5 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 3.99 ouncesMetric113.11 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.