Celkon Campus Prime is an outdated phone, including a powerful 1000 megahertz CPU, a medium 4.5 inches display, and two cameras, a 3.2 megapixels back side camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera. Is that all? Not at all, it's just the tip of the iceberg.
Celkon decided to build this phone using a good performance CPU clocking at 1 GHz with 512 MB RAM memory. This phone has a moderate 4 GB internal storage, which is quite good considering it also has an SD memory slot .
Celkon just sells this cellphone in 16 777 216 color. Celkon has made a very nice design job making this phone weight only 4.2 oz. This phone is extremely slim and practical, with a thickness of just 0.37". Though this device is only 5.2 inches long, it's still able to fit a a 4.5" display.
This cellphone features two cameras, a 3.2 megapixels back side camera and a 1.3 megapixels front camera.
Celkon equipped this phone with a very good 4.5-inches display, and a 480 x 854 resolution, which makes all pictures and movies look very good.
This phone counts with Wi-Fi connectivity (but it can't be provided to other devices around, acting as a modem or router). This phone doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM phone.
This phone features a medium 1600 mAh Li - Polymer battery providing the Celkon Campus Prime with a below average battery life.
This phone also features a couple of useful characteristics as Bluetooth (4.0 ), GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.20 x 2.64 x 0.37 inchesMetric13.21 x 6.71 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.20 ouncesMetric119.07 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.