Celkon Campus Q405 is a mid-to-low level Android device, coming with a 4 inches screen, a fast Quad-Core processor ticking at 1.2 gigahertz, and two cameras, a 3.2 mega-pixels back side camera and a 1.3 mega-pixels front camera. Is that all? No, it's only the beginning of a much deeper review.
This phone is offerred in a wide range of color options, black, blue, gold and white. The Celkon Campus Q405 is just 0.39 inches thick, making it one of the thinnest cellphones currently available. It appears that Celkon forgot about weight optimization in this 4.83 ounces cellphone.
Celkon equipped this cellphone with a great performance 1.2 GHz Quad-Core processing unit and 512 MB RAM. This cellphone comes with a medium 4 GB internal storage memory, which is adequate for most users considering it also has an external memory slot to store photographs and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
The Celkon Campus Q405 features two cameras, a 3.2 MP back facing camera and a 1.3 megapixels front-facing camera.
Celkon packed the Celkon Campus Q405 with a good level 4 inches display, and a resolution of 480 x 800 , which makes all photos and movies look very nice.
This cellphone has a 1500 mAh medium battery, which is quite poor for a thirsty device like this.
This phone includes WiFi connectivity (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot). The Celkon Campus Q405 doesn't use a sim card, because it's not a GSM cellphone.
This device also features a couple nice characteristics as Bluetooth (Yes ), GPS Navigation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.88 x 2.53 x 0.39 inchesMetric12.4 x 6.43 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.83 ouncesMetric136.93 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gold and White |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.