Celkon Diamond 4G Plus is a fair quality cellphone, featuring an extremely powerful 1.7 GHz Quad-Core processing unit, a pretty large 5-inches screen, and two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 3.2 mega-pixels front camera.
Celkon decided to build this phone with an exceptional Quad-Core processor running at 1700 megahertz and only 1 GB of RAM memory which is a little disappointing for such a solid device. This phone counts with an 8 GB quite large internal storage and a slot for an SD memory card, which allows the user to install hundreds of games and applications without running out of space.
Celkon only offers this cellphone in 16 777 216 color. This cellphone only has 0" long, but it manages to hold a 5 inches display.
This device features two cameras, an 8 MP back facing camera and a 3.2 megapixels front camera.
This cellphone includes a nice 5-inches display with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes everything look very good.
The Celkon Diamond 4G Plus features Wi-Fi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, supported by HSPA technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
This phone also comes with a couple cool features such as Bluetooth (4.0 ), GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone uses a 2200 mAh massive Li - Ion battery, which isn't very much for a phone like this.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 5(850), 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.