Celkon Glory Q5 is a little bit outdated phone, coming with an extremely fast 1.3 GHz Quad-Core processing unit, a pretty big 5" multi touch display, a 5 mega-pixels back facing camera and a 1.3 megapixels front side camera.
The Celkon Glory Q5 is sold in two colors, gray and white. Celkon has made a really good optimization job making the Celkon Glory Q5 weight only 5.5 oz. The Celkon Glory Q5 has a wonderful design, with a thickness of just 0.29 inches. This phone is only 5.7 inches long, but it is able to fit a a 5 inches display.
This cellphone is powered by a high speed Quad-Core processor clocking at 1300 megahertz, included in a MediaTek MT6582M system chip with only 1 GB of RAM memory which is a little disappointing considering the Celkon Glory Q5's powerful CPU. Handling graphic intensive applications and games, it also uses an ARM Mali-400 MP2 graphics processing unit ticking at 416 MHz. A nice advantage of this device is its big 8 GB internal memory and a slot for an SD memory card, which allows the user to store a couple hundred games and applications without any trouble.
This phone is equipped with a nice 960 x 540 5" display, providing this phone with a good level image quality. This display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone features two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 1.3 megapixels front facing camera. This camera also has flash.
This cellphone features Wi-Fi capability (and it can be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G data connection, using EDGE technologies. This phone has dual sim cards so it's able to work with 2 different carriers or phone lines.
This cellphone also comes with a couple of interesting features such as Bluetooth, GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Celkon Glory Q5 counts with a 1800 mAh medium Li-Ion replaceable battery providing this device with a not very long battery duration. According to Celkon, this phone has an estimated 200 hs stand by time and a 6 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.70 x 2.84 x 0.29 inchesMetric14.48 x 7.21 x 0.74 cmImperial |
| Weight: | 5.50 ouncesMetric155.92 gImperial |
| Colors: | Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.