Celkon Millennia Hero is a not so powerful cellphone, with a powerful Quad-Core processor ticking at 1.2 gigahertz, a 4" screen, a 5 MP back side camera and a 3.2 mega-pixels front side camera.
Celkon decided to equip this phone using a Spreadtrum SC7731G system chip, backed up by a powerful 1.2 GHz Quad-Core processor with 1 GB RAM memory. The Celkon Millennia Hero has an 8 GB quite large internal storage and a slot for SD memory cards, which allows you to install hundreds of applications without worrying about space.
The Celkon Millennia Hero is much lighter than what one would expect from a phone this size. Celkon is offering this phone in color 16 777 216. The Celkon Millennia Hero's thickness of 0.43 inches is quite far from today's standards, but it still feels comfortable in the hand.
This phone is equipped with a interesting 4 inches screen with a 480 x 800 resolution, giving this phone a very good graphic quality.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 3.2 megapixels front facing camera. It also films 640x480 VGA videos at 30 frames per second.
The Celkon Millennia Hero has a medium sized 1700 mAh Li - Ion battery, which is not really enough for a consuming cellphone like this.
This cellphone offers wifi capability (which it can provide to other devices acting as a modem), HSPA+ (4G) internet connection, which is not as fast as LTE networks and fast 3G data connection, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
The Celkon Millennia Hero also includes a couple of interesting features as Bluetooth (4.0 ), GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Work Speaker for Celkon Millennia Hero Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 4.92 x 2.52 x 0.43 inchesMetric12.5 x 6.4 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 3.99 ouncesMetric113.11 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731G |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.