Celkon Millennia Q455L is a fair quality Android phone, packing a medium 4.5-inches screen, a very powerful 1300 megahertz Quad-Core processor, and 2 cameras, an 8 MP back facing camera and a 3.2 MP front camera.
Celkon sells the Celkon Millennia Q455L with a MediaTek MT6582 system chip, which holds an extremely powerful Quad-Core processor running at 1300 MHz and only 1 GB RAM memory which is a little poor comparing with this phone's impressive processor. A good advantage of this cellphone is its 8 GB quite big internal storage memory and a slot for an external memory card, allowing the user to install a couple hundred apps and games without any trouble.
Celkon has made an excellent job making this device as lightweight as 4.59 ounces. This phone is very slim and comfortable, being just 0.31 inches thick. This cellphone is just available in color 16 777 216.
Celkon packed this device with a very good 4.5" screen, and a 540 x 960 resolution, providing this cellphone with a nice image quality.
The Celkon Millennia Q455L has two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 3.2 mega-pixels front side camera.
This phone uses a 1800 mAh medium sized Li - Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily.
This phone features Wi-Fi capability (and it can share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) internet connection, which is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G data connection, over HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This cellphone also features a handful of cool features such as Bluetooth (4.0 ), GPS and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 5.37 x 2.68 x 0.31 inchesMetric13.64 x 6.81 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 540 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.