Celkon Smart 4G is a not so powerful phone, which features a 4" screen, an extremely powerful Quad-Core processor speeding at 1300 megahertz, and 2 cameras, a 3.2 MP back camera and a 2 megapixels front side camera.
While the Celkon Smart 4G is very thin and comfortable it's not so slim as many other cellphones out there, with a thickness of 0.43 inches. Celkon has made an amazing job making the Celkon Smart 4G as lightweight as 4.2 ounces.
Celkon decided to build this device with an exceptional Quad-Core CPU ticking at 1300 megahertz with only 1 GB RAM which is a little low for such a great phone. A good advantage of this phone is its quite large 8 GB internal storage memory and a slot for an external memory card, enough to store hundreds of apps and games without worrying about space.
This cellphone is equipped with two cameras, a 3.2 MP back side camera and a 2 mega-pixels front-facing camera.
This cellphone includes an awesome x 4-inches display, which makes everything look absolutely great.
This cellphone has Wi-Fi capability (and it can be shared with other devices around, acting as a wireless router). This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This phone also features a few nice features like Bluetooth (2.1, EDR ) and GPS, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone comes with a 1500 mAh medium non-replaceable battery providing the Celkon Smart 4G with a poor battery life. A big issue to consider is that this phone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it starts to lose capacity, having to buy a new device to "solve it" or maybe take it to an expert who can dismantle it and replace its battery.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 4.80 x 2.52 x 0.43 inchesMetric12.19 x 6.4 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.20 ouncesMetric119.07 gImperial |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Pixel density: | 551 pixels per inchMetric216.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.