Dell Smoke is a low-end Android cellphone, including a 2.8-inches display, a 5 MP back side camera and a fast 800 MHz CPU. We will get a better idea about this phone's advantages when we get into specific details.
Dell decided to equip this phone with a Qualcomm Snapdragon S2 MSM7230 system chip, packing a good performance processor ticking at 800 megahertz and just 256 MB of RAM memory. To collaborate with graphic calculations, this phone also uses an Adreno 205 GPU speeding at 245 megahertz.
This phone is 4.72" long and 2.35 inches wide, it just packs a smaller 2.8" display. The Dell Smoke's thickness (0.41") is a bit far from today's standards, but it still feels quite right in the user's hand.
Dell designed this phone with a interesting 2.8-inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes all photos and videos look quite good. This display uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
The Dell Smoke has only a 5 MP back facing camera. To complete the camera, it also has auto-focus.
This cellphone has wi-fi connection (but it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G fast connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Dell Smoke uses a SIM card for GSM carriers.
This cellphone has a poor 1170 mAh Li-Ion battery that provides this device a poor battery lifecompared to other cellphones.
This phone also includes a couple nice characteristics as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Dell USB 3.0 Ultra HD/4K Triple Display Docking Station (D3100), Black
Shop now
Dell Inspiron 3583 15†Laptop Intel Celeron – 128GB SSD – 4GB DDR4 – 1.6GHz - Intel UHD Graphics 610 - Windows 10 Home - Inspiron 15 3000 Series - New
Shop now
Dell Optiplex 7010 SFF Desktop PC - Intel Core i5-3470 3.2GHz 4GB 250GB DVD Windows 10 Pro (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Dell |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 4.72 x 2.35 x 0.41 inchesMetric11.99 x 5.97 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM7230 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 205 (245 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1170 mAh |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.