DOOGEE Blade 10 is a decent quality Android cellphone, featuring an enormous 6.6 inches screen, and 2 cameras, a 16 MP back facing camera and an 8 megapixels front-facing camera. Let's take a better sight of what this phone can do.
This cellphone is a very compact device, considering it has a 6.6 inches screen and it is only 0" long and 0 inches wide. This cellphone is for sale in two different color options, black red and dark grey.
This phone is equipped with a low level x 6.6-inches screen, making images look less detailed.
This phone has a 128 GB amazing internal memory and an external SD slot, enough to store lots of applications, games, songs, pictures and videos without even thinking about how much storage is left.
This phone features two cameras, a 16 MP back camera and an 8 megapixels front camera.
This cellphone packs a 5150 mAh large Li - Ion non-replaceable battery, enough to provide this phone with an extremely long battery life. An issue to evaluate is that the DOOGEE Blade 10's battery is not removable so you won't be able to replace it when it starts to get older, although with such a great capacity you will probably discard this phone before that happens.
This phone works with a Nano SIM card for GSM services.
This phone also comes with a wide range of cool features like NFC, Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black Red and Dark Grey |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali G57 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5150 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.