DOOGEE Blade GT is a mid-level phone, packed with an enormous 6.7" display, and 2 cameras, a 48 megapixels back facing camera and a 20 mega-pixels front facing camera.
made this phoneavailable just in 2 color options: black and silver. This cellphone is quite a compact cellphone, taking into account that it has a 6.7" display and it is only 0 inches long.
This phone counts with a 256 GB awesome internal storage memory and a slot for SD memory cards, allowing the user to store hundreds of applications and even the largest games currently available without worrying about running out of space at all.
This phone has two cameras, a 48 mega-pixels back side camera and a 20 MP front side camera.
equipped this phone with a low quality 6.7 inches screen, and a x resolution, which makes screen pixels too big and noticeable.
This phone counts with an amazing 5500 mAh Li - Ion non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with a great battery duration. An issue to consider is that the DOOGEE Blade GT's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to have trouble holding its charge, whereas with such a great capacity you will probably replace this device before that happens.
This phone doesn't have a sim card, because it is not a GSM enabled cellphone.
The DOOGEE Blade GT also includes a wide range of great features as Fingerprint Reader, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your device close to another NFC device or tag), Bluetooth (5.2 ), GPS and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you will use it as a gamer phone, want a cellphone for work or will use it mostly for social networks and internet browsing, this phone is definitely a good choice .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and Silver |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 7050 (6 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Mali G68 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 48 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 20 megapixels |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.