DOOGEE Blade10 Max is a quite good Android cellphone, packing a huge 6.6 inches screen, and 2 cameras, a 50 mega-pixels back camera and an 8 MP front-facing camera.
This phone is only 0 inches long and 0 inches wide, but it is able to fit a a 6.6 inches display. sells this phone in two colors, black and silver.
This phone has a 256 GB great internal memory and a slot for SD memory cards, allowing you to install tons of applications, games, songs, photos and videos without thinking about running out of space at all.
This phone features two cameras, a 50 MP back facing camera and an 8 MP front-facing camera.
The DOOGEE Blade10 Max is equipped with a low level 6.6-inches display with a x resolution, giving this device a low resolution graphic quality.
This phone has amassive 10300 mAh Li - Ion non-removable battery that provides this phone an incredibly long battery life. An issue to take into consideration is that the DOOGEE Blade10 Max's battery is non-replaceable so you can't change it when it begins to lose capacity, whereas with such a big battery you will probably discard this cellphone before it becomes an issue.
This device doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
This cellphone also includes a great numbre of interesting characteristics such as Biometric fingerprint, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (5.0 ), GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you will use this phone mainly for social networks and internet browsing, need this phone for work or are looking for a gamer phone, you will definitely love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and Silver |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali G56 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 10300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.