DOOGEE Blade10 Power is a little bit outdated Android phone, coming with a large 6.6-inches display, and 2 cameras, a 50 mega-pixels back side camera and an 8 megapixels front camera.
This phone is quite a compact cellphone, taking into account that it presents a 6.6" display and it's only 0" long. The DOOGEE Blade10 Power is offerred in two colors, black and silver.
A key aspect of this phone is the 256 GB large internal storage and an external SD slot, enough to store hundreds of applications without worrying about filling the cellphone.
This cellphone includes a mediocre 6.6 inches screen with a x resolution, which makes all pictures and movies look like low resolution media.
This device works with a Nano SIM card for GSM connection.
This cellphone features two cameras, a 50 MP back side camera and an 8 MP front-facing camera.
This phone also comes with plenty of useful characteristics like Fingerprint unlock, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone packs a 10300 mAh large Li - Ion non-replaceable battery that provides the DOOGEE Blade10 Power an incredibly long battery duration. An issue to take into consideration is that the DOOGEE Blade10 Power's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it starts to last shorter, whereas with such a big battery you will probably discard this phone before it becomes a real problem.
If you want a cellphone for gaming, want a cellphone for work or will use this phone mainly for social networks and internet browsing, this cellphone is the right choice .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and Silver |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T615 (12 nm) |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali G57 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 10300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.