DOOGEE Fire 6 is a nice Android device, provisioned with a 6.6-inches screen, a 50 megapixels back facing camera and an 8 megapixels front camera.
This phone has a great 256 GB internal memory and a slot for external memory cards, more than enough to install hundreds of apps and even the heaviest games available nowadays without thinking about filling the phone.
This device is for sale in 2 color options, black and blue. This phone only has 0 inches long and 0" wide, but it manages to hold a 6.6" screen.
This phone features two cameras, a 50 MP back facing camera and an 8 mega-pixels front side camera.
packed this phone with a mediocre 6.6 inches display, and a resolution of x , making everything in the display lose details and definition.
This cellphone features a 10400 mAh long lasting Li - Ion non-removable battery providing this phone a marvelous battery duration. An issue to take into consideration is that this phone's battery is non-replaceable so you won't be able to replace it when it begins to live shorter, even though with its 10400 mAh you will probably buy a new phone before that becomes an issue.
The DOOGEE Fire 6 doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
This device also features many useful features like Fingerprint unlock, Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories), GPS and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device is definitely the correct choice for you it doesn't matter whether you want it for work, will use it as a social phone or need a cellphone to play tons of games.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and Blue |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali G57 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 10400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.