DOOGEE Fire 6 Max is a fascinating phone released almost a year ago, with a large 6.7-inches screen, a 50 MP back side camera and a 16 MP front-facing camera. But let's get into much more details.
A key advantage of the DOOGEE Fire 6 Max is the 256 GB large internal memory and an SD extension slot, enough to store tons of applications, games, songs, pictures and videos without thinking about running out of space at all.
This cellphone is just 0 inches long and 0 inches wide, but it still manages to hold a 6.7" screen. The DOOGEE Fire 6 Max is for sale in two different color options, green and silver.
This phone includes a poor 6.7" screen with a x resolution, which makes screen pixels too big and noticeable.
This cellphone is equipped with two cameras, a 50 megapixels back facing camera and a 16 MP front facing camera.
The DOOGEE Fire 6 Max has 5G , the fastest internet connection. The DOOGEE Fire 6 Max doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This phone uses a 20800 mAh great Li - Ion non-replaceable battery that can keep it running for many hours without having to charge it at all. An issue to take into account is that this cellphone's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it starts to get older, while with its 20800 mAh you will probably buy a new cellphone before that becomes an issue.
This cellphone also comes with a lot of interesting characteristics like Fingerprint Identification, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your device close to another NFC device or tag), Bluetooth (5.2 ), GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The DOOGEE Fire 6 Max is definitely a great option no matter if you want this phone majorly for social networks and internet browsing, are looking for a work device, are looking for a gamer device or want it to take lots of pictures.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Green and Silver |
| Release date: | 2025-02-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 7050 (4 nm) |
| RAM Memory: | 20 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G68 MC4 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 20800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| 5G Bands: | Bands n1, n3, n7, n8, n28, n38, n41, n77, n78, n79 |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.