DOOGEE Fire 6 Power is a mid-level device, with an enormous 6.6-inches screen and a 50 megapixels back side camera.
Whereas this cellphone is only 0" long and 0" wide, it is still able to fit a a 6.6" screen. The DOOGEE Fire 6 Power is available in 2 colors, black and natural. About its materials, the DOOGEE Fire 6 Power is mostly made of Leather .
designed the DOOGEE Fire 6 Power with a poor 6.6" screen, and a resolution of x , making it have a mediocre image quality.
A great advantage of this device is the 256 GB huge internal storage memory and an external memory card slot, more than enough to store hundreds of applications and even the largest games currently available without having to worry about how much storage is left.
This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This phone only has a 50 megapixels back camera.
This phone also comes with a wide variety of useful characteristics such as Biometric fingerprint, Bluetooth (5.0 ), GPS Geolocation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone counts with a 15500 mAh long lasting Li - Ion non-removable battery, enough to provide this phone with an impressive battery duration. An issue to take into consideration is that this phone's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to lose capacity, even though with this big battery you will probably buy a new phone before that becomes a real problem.
The DOOGEE Fire 6 Power is definitely a great option no matter if you will use it to play games, want it for work, will use this phone mostly for social networks and internet browsing or you love taking photographs.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and Natural |
| Materials: | Leather |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali G57 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 15500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.