DOOGEE N55 is a fair quality device, packed with a 13 megapixels back facing camera and an enormous 6.6" screen.
made this cellphone in two colors, black and natural. This phone just has 0" long, but it still manages to hold a 6.6 inches display.
This cellphone includes a low level x 6.6" screen, making everything in the screen lose details and definition.
This phone counts with an awesome 128 GB internal memory and a slot for SD memory cards, allowing the user to install lots of applications, games, photos and videos without thinking about filling the phone.
This cellphone has only a 13 MP back facing camera.
The DOOGEE N55 doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM connections.
This cellphone features a 5150 mAh high capacity Li - Ion non-removable battery that provides this cellphone an incredible battery life. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it begins to last shorter, even though with so much capacity you will probably buy a new cellphone before that becomes an issue.
This cellphone also comes with a handful of cool characteristics like Bluetooth, GPS and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | 6.56 ouncesMetric185.97 gImperial |
| Colors: | Black and Natural |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum T606 (12 nm) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali G57 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5150 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.