DOOGEE Note 59 is a mid level Android device, provisioned with an enormous 6.8-inches screen, and 2 cameras, a 16 megapixels back facing camera and an 8 megapixels front side camera. Great! That's it? No, it's only the beginning.
offers this phone in black and blue. This phone is only 0 inches long and 0 inches wide, but it's still able to fit a a 6.8 inches display.
A good advantage of this phone is its large 128 GB internal memory and a slot for SD memory cards, enough to store tons of apps, games, songs, photos and videos without having to worry about how much storage is left.
The DOOGEE Note 59 includes a low quality 6.8-inches screen with a x resolution, making everything in the screen lose details and definition.
The DOOGEE Note 59 has two cameras, a 16 MP back side camera and an 8 mega-pixels front facing camera.
This cellphone packs a 6250 mAh high capacity Li - Ion non-removable battery that can keep this cellphone running for many hours without charging it. An issue to consider is that the DOOGEE Note 59's battery is non-replaceable so you can't change it when it starts to lose its charge, whereas with such a big battery you will probably buy a new phone before it becomes an issue.
This cellphone includes 5G insanely fast connectivity, LTE-A 4G high bandwidth connection type and also HSPA+ connection type (which is a lower speed 4G variation) and the fastest 3G connectivity, using HSDPA technologies. The DOOGEE Note 59 doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
The DOOGEE Note 59 also comes with a couple interesting characteristics like NFC, Bluetooth (allows communication with other phones and accessories) and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The DOOGEE Note 59 is the correct choice for you it doesn't matter whether you want a work cellphone, want a phone for playing games or want a social phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Weight: | 7.02 ouncesMetric199.01 gImperial |
| Colors: | Black and Blue |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Brightness: | 450 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | UNISOC T8200 (6 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6250 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| 5G Bands: | Bands n1, n3, n7, n8, n28, n38, n41, n77, n78 |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.