DOOGEE S cyber is an interesting cellphone, with a big size 6.6-inches display, and two cameras, a 50 mega-pixels back side camera and a 16 MP front camera.
This cellphone is available in two different color options, black red and black silver. Whereas the DOOGEE S cyber only has 0" long and 0" wide, it manages to pack a 6.6 inches screen.
This cellphone is equipped with a poor x 6.6" screen, giving this cellphone a poor image quality.
This cellphone has a 256 GB impressive internal storage memory and an external memory slot, allowing the user to install hundreds of applications and even the largest games available nowadays without thinking about running out of space.
The DOOGEE S cyber features two cameras, a 50 mega-pixels back camera and a 16 megapixels front camera.
This device uses an incredible 10800 mAh Li - Ion non-replaceable battery that provides this phone a great battery life. An issue to consider is that the DOOGEE S cyber's battery is non-removable so you can't change it when it starts to live shorter, although with this big battery you will probably discard this cellphone before that becomes a real problem.
The DOOGEE S cyber doesn't use a sim card, because it's not a GSM enabled cellphone.
This phone also comes with a wide variety of great characteristics as Fingerprint ID, NFC, Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
If you are looking for a gamer cellphone, are looking for a phone for work, are looking for a cellphone majorly for internet broswing and social networks or want this cellphone to take tons of photos, this cellphone is definitely the right one for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black Red and Black Silver |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Mali G57 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 10800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.