DOOGEE S118 is a good phone, featuring a huge 6.6 inches display, and two cameras, a 50 MP back side camera and a 32 mega-pixels front-facing camera. But let's get into much more detail.
This phone is a compact cellphone, given that it packs a 6.6" display and it's only 0 inches long and 0 inches wide. made this cellphoneavailable just in 2 colors, green and silver .
The DOOGEE S118 counts with an awesome 512 GB internal storage memory and an external memory card slot, enough to store hundreds of applications and even the heaviest games currently available without having to worry about running out of space.
This phone is equipped with a low quality 6.6" display with a x resolution, which makes display pixels too big and noticeable.
This cellphone has two cameras, a 50 megapixels back camera and a 32 MP front camera.
This cellphone features a 10800 mAh massive Li - Ion non-replaceable battery providing this phone a marvelous battery duration. An issue to consider is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to live shorter, though having 10800 mAh you will probably replace this cellphone before that becomes an issue.
This phone doesn't have a sim card, because it's not a GSM enabled cellphone.
This device also features lots of great characteristics such as Biometric fingerprint, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories), GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The DOOGEE S118 is a great option for you it doesn't matter whether you are looking for a cellphone for gaming, will use it for work, want a social phone or want this phone to take many pictures.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Green and Silver |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G100 (6 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Mali G57 |
| Internal Memory: | 512 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 10800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.