DOOGEE S200 is a pretty good cellphone, coming with a really big 6.7-inches screen, and 2 cameras, a 100 mega-pixels back camera and a 20 MP front facing camera. But let's get into much more details.
This phone has a 256 GB excellent internal memory and an external SD slot, enough to store hundreds of apps without having to worry about running out of space.
Even though this phone just has 0" long, it still manages to pack a 6.7 inches display. offers this phone in three different colors: black, green and yellow.
designed the DOOGEE S200 with a mediocre 6.7-inches screen, and a x resolution, making everything look worse than it really is.
The DOOGEE S200 doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM connections.
This device has two cameras, a 100 mega-pixels back-facing camera and a 20 megapixels front facing camera.
This device has a large 10100 mAh Li - Ion non-removable battery that can keep this cellphone running for several hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to consider is that this phone's battery is not removable so you can't buy a new battery when it starts to lose its charge, though with such a great capacity you will probably discard this phone before it becomes a real problem.
This cellphone also features a great numbre of great characteristics as Fingerprint Scanner, NFC, Bluetooth (5.2 ), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone is definitely a great option no matter whether you need a device for gaming, want it mainly for social networks, want a phone for work or are an amateur photographer.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Yellow |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 7050 (6 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Mali G68 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 10100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 100 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 20 megapixels |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.