DOOGEE S200 Plus is a very solid Android phone launched in 2025, having a large 6.7" display, a 100 MP back camera and a 32 megapixels front camera.
A good point of this cellphone is its 512 GB inmense internal storage and a slot for an external memory card, more than enough to install hundreds of applications and even the heaviest games available nowadays without thinking about how much storage capacity is left.
This device is quite a compact device, taking into account that it presents a 6.7 inches screen and it is just 0 inches long. This cellphone is sold in three different colors, black, gold and red.
The DOOGEE S200 Plus is equipped with a mediocre 6.7 inches display with a x resolution, which makes all images and movies look like low resolution media.
This phone offers 5G ultra high bandwidth data connection. This cellphone doesn't have a SIM card, because it's not a GSM cellphone.
The DOOGEE S200 Plus is equipped with two cameras, a 100 MP back-facing camera and a 32 megapixels front facing camera.
The DOOGEE S200 Plus counts with a big capacity 10100 mAh Li - Ion non-replaceable battery, enough to provide the DOOGEE S200 Plus with an impressive battery duration. An issue to take into consideration is that the DOOGEE S200 Plus's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it begins to lose its charge, although with its 10100 mAh you will probably buy a new phone before it happens.
This cellphone also includes lots of great features as Fingerprint Scanner, NFC, Bluetooth (5.4 ), GPS Navigation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you want a work cellphone, you love taking photos, want a cellphone to play tons of games or are looking for a social phone, you will probably love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and Red |
| Release date: | 2025-03-17 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 7300 MT6878V (4 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G615 MC2 |
| Internal Memory: | 512 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 10100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 100 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| 5G Bands: | Bands n1, n3, n7, n8, n28, n38, n41, n77, n78, n79 |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.