DOOGEE V Max is a complete Android phone, which features a large 6.6-inches display, a 108 MP back side camera and a 32 mega-pixels front side camera.
The DOOGEE V Max is just 0" long, but it's still able to fit a a 6.6" display. made the DOOGEE V Maxavailable just in 3 colors, classic black, moonshine silver and sunshine gold.
designed the DOOGEE V Max with a poor 6.6-inches screen, and a x resolution, which makes screen pixels too big and noticeable.
A great advantage of this phone is its inmense 256 GB internal storage and an SD extension slot, allowing you to store hundreds of applications and even the largest games available nowadays without even thinking about how much storage capacity is left.
The DOOGEE V Max has two cameras, a 108 megapixels back camera and a 32 MP front facing camera.
This device features an inmense 22000 mAh Li - Ion non-replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours without having to charge it at all. An issue to take into account is that this phone's battery is non-replaceable so you won't be able to replace it when it starts to have trouble holding its charge, though with so much capacity you will probably buy a new phone before that happens.
This phone provides 5G amazingly fast connectivity. This device doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
The DOOGEE V Max also includes a wide variety of cool features as Fingerprint Reader, Near Field Communication (NFC), Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you are looking for a cellphone for work, are looking for a gaming phone, will use it mostly for internet broswing and social networks or love photography, you will probably be very satisfied with it.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Classic Black, Moonshine Silver and Sunshine Gold |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek 1080 (6 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Mali G68 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 22000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 108 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| 5G Bands: | Bands n1, n3, n7, n38, n40, n41, n77, n78, n79 |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.