DOOGEE V Max Plus is a high quality cellphone, which features a really big 6.6-inches screen, and 2 cameras, a 200 MP back-facing camera and a 32 mega-pixels front side camera. But let's get into much more detail.
Whereas this phone only has 0" long, it's still able to fit a a 6.6 inches screen. made the DOOGEE V Max Plus in two different colors: black and gray.
This phone comes with an amazing 512 GB internal storage memory and an SD memory slot, which allows the user to install tons of apps, games, songs, pictures and videos without even thinking about filling the phone.
packed this phone with a low level 6.6 inches screen, and a x resolution, making everything in the screen lose details and definition.
The DOOGEE V Max Plus has two cameras, a 200 mega-pixels back-facing camera and a 32 mega-pixels front-facing camera.
This phone comes with a 22000 mAh large Li - Ion non-replaceable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it at all. An issue to take into consideration is that this phone's battery is non-replaceable so you won't be able to replace it when it starts to get older, although with such a huge battery size you will probably discard this cellphone before it happens.
This device includes 5G blazing fast internet connection. The DOOGEE V Max Plus doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This phone also features plenty of useful features like Fingerprint Identification, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you will use it as a work cellphone, want a device to play games, want a social cellphone or you love taking photographs, you will probably be very satisfied with it.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and Gray |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek 7050 (6 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Mali G68 |
| Internal Memory: | 512 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 22000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 200 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| 5G Bands: | Bands n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n71, n77, n78, n79 |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.