DOOGEE V31 GT is a mid-level cellphone, including an enormous 6.6 inches screen, a 50 mega-pixels back-facing camera and a 32 MP front side camera.
This cellphone comes with a 256 GB big internal memory and a slot for an SD memory card, enough to install lots of apps, games, photos and videos without having to worry about running out of space.
This device is sold in 3 different colors, black, gold and silver. While this phone only has 0" long, it still manages to contain a 6.6 inches screen.
designed this phone with a poor 6.6 inches screen, and a resolution of x , giving this cellphone a low resolution graphic quality.
This phone includes 5G super high bandwidth internet connection. The DOOGEE V31 GT doesn't use a SIM card, because it's not a GSM enabled device.
This cellphone has two cameras, a 50 mega-pixels back side camera and a 32 megapixels front-facing camera.
This phone has a large 10800 mAh Li - Ion non-replaceable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to take into account is that this cellphone's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it begins to lose capacity, though with so much capacity you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
This phone also comes with a lot of interesting features like Fingerprint ID, NFC (Near Field Communication), Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The DOOGEE V31 GT is probably the correct choice for you if you need it for work, will use it for playing games, want this cellphone to take lots of photographs or need a phone mainly for internet broswing and social networks.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | 13.76 ouncesMetric390.09 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and Silver |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 1080 (6 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Mali G68 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 10800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| 5G Bands: | Bands n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n71, n77, n78, n79 |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.