DOOGEE V40 Pro is an amazing Android device, packed with a big size 6.8" screen, a 200 mega-pixels back facing camera and a 32 mega-pixels front side camera.
A good advantage of this cellphone is its large 512 GB internal storage memory and a slot for an SD memory card, which allows the user to store hundreds of applications without thinking about filling the cellphone.
is offering this phone in two color options: blue and silver. The DOOGEE V40 Pro is only 0 inches long, but it manages to hold a 6.8 inches screen.
The DOOGEE V40 Pro is equipped with two cameras, a 200 megapixels back side camera and a 32 mega-pixels front side camera.
The DOOGEE V40 Pro has a low quality x 6.8-inches display, losing a lot of details in pictures and videos.
This cellphone offers 5G ultra fast connectivity. This cellphone doesn't use a sim card, because it isn't a GSM phone.
This phone also features a great numbre of useful characteristics like Fingerprint Sensor, Near Field Communication (NFC), Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone uses a big capacity 8680 mAh Li - Ion non-removable battery, enough to provide this phone with an incredible battery duration. An issue to take into consideration is that this device's battery is not removable so you can't buy a new battery when it begins to lose capacity, though having 8680 mAh you will probably buy a new phone before that becomes an issue.
If you you love taking pictures, want a gamer phone, need this cellphone for work or want this device majorly for internet broswing and social networks, this device is a great option .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Blue and Silver |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek 7300 (12 nm) |
| RAM Memory: | 16 GB |
| Graphics Processor: | Mali G615 |
| Internal Memory: | 512 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 8680 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 200 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| 5G Bands: | Bands n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n71, n77, n78, n79 |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.