Doro 6820 is a modest DorOs cellphone, provisioned with a powerful 1000 megahertz processor, a small 2.8" screen and a 2 megapixels back facing camera. But let's get into much more detail.
decided to build this device with a powerful CPU ticking at 1000 megahertz, bundled in the Unisoc UMS9117 system chip.
The Doro 6820 is a very compact device, given that it presents a 2.8 inches display and it has just 0 inches long and 0 inches wide.
This phone has only a 2 mega-pixels back camera.
This phone includes a mediocre 2.8" display with a x resolution, making images look less detailed.
This phone uses a Micro SIM card for GSM carriers.
The Doro 6820 uses a 1000 mAh small Micro SIM non-removable battery, which is quite poor for a device like this. A key issue to evaluate is that this phone's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it starts to lose capacity, making it necessary to change the whole phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | DorOs |
| Weight: | 4.13 ouncesMetric117.08 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc UMS9117 |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| SD Card Slot: | microSD (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Micro SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.