Doro 8080 is a decent quality Android cellphone, packed with a huge 5.7 inches screen, and two cameras, a 16 MP back side camera and a 5 mega-pixels front side camera.
A great advantage of the Doro 8080 is its huge 32 GB internal storage and a slot for external memory cards, allowing the user to install lots of apps, games, songs, photos and videos without even thinking about running out of space.
This cellphone feels much lighter than what you expect from a phone of this size. Being just 0.34 inches thick,the Doro 8080 is incredibly thin and comfortable. Even though the Doro 8080 is only 6.17" long and 2.9 inches wide, it manages to hold a 5.7" display.
This cellphone includes a good level 5.7" display with a 720 x 1440 resolution, giving this phone a good level graphical experience.
This phone includes Wi-Fi capability (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot), LTE (4G) high performance internet connection and also HSPA+ connectivity, that is a lower speed 4G type and 3G fast connectivity, supported by HSDPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card for GSM connection.
This cellphone has two cameras, a 16 MP back facing camera and a 5 MP front side camera.
This device has a high capacity 3200 mAh Nano SIM non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with an impressive battery duration. An issue to take into consideration is that the Doro 8080's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose capacity, though with this big battery you will probably replace this device before that becomes a real problem.
This phone also features a lot of interesting characteristics as Fingerprint unlock, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (5.0 ) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
If you are looking for a social cellphone, you will probably be very happy with it.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 9.0 Pie |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 6.17 x 2.90 x 0.34 inchesMetric15.67 x 7.37 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.17 ouncesMetric174.92 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 439 |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 505 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.