Doro 8100 is a little outdated Android phone, with an enormous 6.1 inches screen, a very fast Octa-Core processing unit speeding at 1600 MHz, a 13 megapixels back side camera and a 2 megapixels front facing camera. We will get a better understanding of this phone's specs when we get into specific details.
decided to build this cellphone with a Unisoc SC9863A chip, holding an extremely powerful Octa-Core processor ticking at 1600 megahertz and a great 2 GB of RAM. A good point of this cellphone is the 32 GB big internal storage memory and an external memory card slot, which allows you to install hundreds of applications without thinking about filling the phone.
This device is much lighter than what one would think about a phone of this size. Being just 0.36 inches thick,the Doro 8100 is very slim and practical. This cellphone is a compact phone, given that it has a 6.1" display and it's only 6.14 inches long.
This cellphone has two cameras, a 13 MP back camera and a 2 megapixels front camera.
equipped this device with a very good 6.1" display, and a resolution of 720 x 1560 , providing this phone with a very good graphical experience.
The Doro 8100 offers wi-fi connection (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot) and 4G LTE high speed internet connection. This device works with a Nano SIM card to use GSM services.
This cellphone also features a wide variety of cool features like Fingerprint Scanner, Near Field Communication (NFC), Bluetooth and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
This cellphone uses an awesome 3000 mAh Nano SIM non-replaceable battery that provides the Doro 8100 an extremely long battery duration. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it starts to lose capacity, though with this big battery you will probably buy a new cellphone before it happens.
This cellphone is probably the right one no matter if you are looking for a gaming phone or are looking for a social device.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.14 x 2.87 x 0.36 inchesMetric15.6 x 7.29 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.89 ouncesMetric166.98 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.1 inchesMetric15.5 cmImperial |
| Resolution: | 1560 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc SC9863A |
| Processor: | Octa-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | IMG8322 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.