Emporia SMART.2 is a mid level device, which features a 5" screen, a high-tech Quad-Core processor clocking at 1.3 GHz, and 2 cameras, an 8 MP back side camera and a 2 megapixels front side camera.
This cellphone comes with a high performance Quad-Core processing unit ticking at 1.3 GHz with a huge 2 GB of RAM. This cellphone comes with an interesting 16 GB internal storage and a slot for external memory cards, allowing you to store a couple hundred applications without any trouble.
This device is a very compact phone, given that it packs a 5 inches screen and it is only 5.63" long. The Emporia SMART.2 is thin, being just 0.37 inches thick. This cellphone feels much lighter than what you expect from a cellphone of this size. Emporia made this cellphoneavailable only in 2 different color options: black and blue.
This phone features two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 mega-pixels front facing camera.
The Emporia SMART.2 is equipped with a good level 5 inches screen with a 720 x 1280 (HD) resolution, giving this cellphone a very good graphic quality.
This cellphone has wi-fi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a wireless modem or router) and LTE (4G) high performance internet connection. This cellphone works with a Micro SIM card for GSM connection.
This phone has a 2400 mAh big capacity Li - Ion removable battery providing this phone an extremely long battery duration.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Emporia |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.63 x 2.81 x 0.37 inchesMetric14.3 x 7.14 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.48 ouncesMetric127.01 gImperial |
| Colors: | Black and Blue |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.