Eten M500 is a low end Windows Mobile Professional phone, packing a 1.3 MP back-facing camera.
Apparently Eten decided not to care about this cellphone weight at all, putting together a 6 ounces product. The Eten M500 is a little bit thick compared to nowadays devices, with its 0.86 inches thickness.
This phone has a small 133,12 MB internal memory, which may be enough for some users knowing that it also has an SD memory card expansion slot to store photos and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
This cellphone is equipped with only a 1.3 mega-pixels back side camera. To complete the camera, it also counts with flash.
This cellphone has a low level 320 x 240 (QVGA) screen, which makes all images and videos look like low resolution media. This screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone counts with a 1440 mAh medium sized Li-Ion battery, which is not really enough for a demanding cellphone like this. According to Eten, this device has a reported talk time of 4 hs and a stand by time of 200 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Eten |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 2003 SE |
| Dimensions: | 4.40 x 2.40 x 0.86 inchesMetric11.18 x 6.1 x 2.18 cmImperial |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Samsung S3C 2440 (Single-Core 400 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| Internal Memory: | 133,12 MB |
| SD Card Slot: | SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1440 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.