Eten M600 is an outdated phone, provisioned with a 1.3 mega-pixels back facing camera. Is that all? No, it's just the tip of the iceberg.
The Eten M600 has a 131,07 MB internal memory, a small quantity that may be adequate for basic users considering that it also has a slot for an external memory card to store songs, pictures and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
The Eten M600 is quite thick compared to nowadays devices, with its 0.86" thickness. This time, Eten forgot about optimizing the weight, leaving it live with a weight of 5.82 ounces.
This device only has a 1.3 megapixels back facing camera. This camera also has flash.
The Eten M600 has a low quality 320 x 240 (QVGA) display, which makes all photos and videos look like low resolution footage. Its display uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This cellphone features a mid capacity 1440 mAh Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a cellphone like this. Eten reports a stand by time of 200 hs and a talk time of 4 hs for this cellphone.
The Eten M600 has Wi-Fi connection (although it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot). This cellphone uses a SIM card for GSM connection.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Eten |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Dimensions: | 4.40 x 2.40 x 0.86 inchesMetric11.18 x 6.1 x 2.18 cmImperial |
| Weight: | 5.82 ouncesMetric164.99 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Samsung S3C 2440 (Single-Core 400 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| Internal Memory: | 131,07 MB |
| SD Card Slot: | MMC, SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1440 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.