Eten M700 is a low-end phone, packing a small sized 2.8" touch-screen and a 2 MP back camera.
This device is quite heavy comparing with today standards, weighting 5.82 oz. The Eten M700 is 4.62 inches long and 2.32" wide, but it's only able to hold a much smaller 2.8" display. This cellphone is quite thick for current standards, being as thick as 0.77".
Eten designed this phone with a good 2.8" display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), giving this cellphone a regular graphical experience. Its display uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This cellphone is only equipped with a 2 MP back facing camera.
This cellphone uses a 1530 mAh medium Li-Polymer battery that can keep it running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate use. Eten informs a talk time of 7 hs and a stand by time of 200 hs for this device.
The Eten M700 counts with WiFi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless modem or router) and 3G connectivity, supported by EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM services.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Eten |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Dimensions: | 4.62 x 2.32 x 0.77 inchesMetric11.73 x 5.89 x 1.96 cmImperial |
| Weight: | 5.82 ouncesMetric164.99 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Samsung SC3 2442 (Single-Core 400 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1530 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.