Eten M800 is a modest Windows Mobile Professional phone, equipped with a 2 MP back facing camera and a processor running at 500 MHz. But it's time to get into some more detail.
The Eten M800 ships with a quite powerful processor ticking at 500 MHz and as little as 64 MB RAM.
It appears that Eten forgot about optimizing the weight, leaving it live with a weight of 6.27 oz. This cellphone is a bit thick compared to current cellphones, being as thick as 0.72".
Eten packed this phone with a completely amazing display, and a 640 x 480 (VGA) resolution, giving this cellphone a very detailed graphical experience. This display uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This cellphone is only equipped with a 2 MP back-facing camera. The camera also features flash.
This device comes with a 1530 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a phone like this. Eten claims this phone has a talk time of 4 hs and a stand by time of 150 hours.
This phone has WiFi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a modem or router) and fast 3G connection type, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM services.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Eten |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Dimensions: | 4.48 x 2.27 x 0.72 inchesMetric11.38 x 5.77 x 1.83 cmImperial |
| Weight: | 6.27 ouncesMetric177.75 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 480 x 640 pixels (VGA) |
| Pixel density: | 333 pixels per inchMetric131.1 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Samsung SC3 2442 (Single-Core 500 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1530 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.