Fairphone 3 is a not so powerful phone launched some years ago, in 2019, counting with an enormous 5.7-inches screen, and two cameras, a 12 megapixels back camera and a 16 megapixels front facing camera. We will get a better idea about this phone's specs when we get into specific details.
This phone has an inspired design, with a thickness of just 0.39 inches. This device is quite a compact cellphone, taking into consideration it features a 5.7" screen and it is only 6.22 inches long and 2.83" wide. About its construction quality, this cellphone is manufactured with Plastic and Plastic . didn't seem to put much effort to reduce weight in this 6.67 oz device. only sells this phone in color black.
packed this device with a spectacular 5.7-inches display, and a resolution of 1080 x 2160 , making everything look completely perfect.
This cellphone has a 64 GB amazing internal storage memory and even though it doesn't count with an SD extension slot, it is still enough to store lots of applications, games, songs, pictures and videos without worrying about running out of space.
The Fairphone 3 features two cameras, a 12 megapixels back facing camera and a 16 megapixels front facing camera. this cellphone's back facing camera lens has an aperture of F1.8 so it can take impressive pictures even in low lighting situations.
The Fairphone 3 counts with WiFi connectivity (and it can provide it to other devices around, as a mobile hotspot), 4G (LTE-A) high bandwidth data connection and also HSPA+ internet connection (which is a bit slower 4G type) and 3G fast internet connection, supported by HSDPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
The Fairphone 3 comes with a 3040 mAh large removable battery that provides the Fairphone 3 a marvelous battery life.
This phone also includes lots of useful features like Fingerprint Reader, Near Field Communication (NFC), Bluetooth and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
If you will use it as a social phone, this device is probably very appropiate for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 10 |
| Dimensions: | 6.22 x 2.83 x 0.39 inchesMetric15.8 x 7.19 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 6.67 ouncesMetric189.09 gImperial |
| Colors: | Black |
| Materials: | Plastic and Plastic |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2019-09-03 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 2160 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 424 pixels per inchMetric166.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 632 SDM632 |
| Processor: | 4x 1.8GHz Kryo 250 Gold + 4x 1.8GHz Kryo 250 Silver (Octa-Core 14 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 506 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3040 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Sensor size: | 0.39 inches (1/2.55") |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700 c), 20(800 DD), 26(850+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 6(800), 8(900) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.