FiGO Epic is a decently made cellphone, which counts with a big 5" screen, a powerful Quad-Core processor running at 1 gigahertz, an 8 MP back facing camera and a 2 MP front camera.
Although this cellphone is just 5.73 inches long and 2.87 inches wide, it manages to hold a 5 inches screen. This phone has a gorgeous design, with a thickness of just 0.37". This phone is available in three colors, black, blue and white. The FiGO Epic is much lighter than what you expect from a phone this size.
sells this cellphone with a MediaTek MT6735P system chip, holding a fast Quad-Core CPU clocking at 1 GHz and 1 GB of RAM memory. A nice point of this cellphone is its quite large 8 GB internal memory and a slot for an external memory card, enough to install hundreds of apps and games without any trouble.
This cellphone has two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 2 MP front camera. The FiGO Epic also shoots videos in Full HD 1920x1080 at 30 frames per second.
designed this device with a interesting 5-inches screen, and a 720 x 1280 (HD) resolution, giving this cellphone a good graphical experience.
The FiGO Epic comes with a 4000 mAh massive non-removable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to take into account is that this device's battery isn't replaceable so you can't change it when it begins to live shorter, even though with so much capacity you will probably buy a new phone before that becomes an issue.
The FiGO Epic includes wifi connection (but it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot), LTE (4G) high performance data connection and fast 3G internet connection, over HSPA technologies. The FiGO Epic doesn't use a SIM card, because it is not a GSM phone.
This cellphone also includes a handful of nice characteristics like Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Also Known As: | FiGO F50G |
| Dimensions: | 5.73 x 2.87 x 0.37 inchesMetric14.55 x 7.29 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.72 ouncesMetric162.16 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735P |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.