FiGO Gravity is a quite good cellphone, which features a really big 5.5 inches screen, an extremely powerful Octa-Core processing unit ticking at 1300 megahertz, and 2 cameras, a 13 MP back side camera and a 5 MP front camera. But let's get into more details.
decided to equip this phone with a very powerful Octa-Core CPU ticking at 1.3 GHz, packed into the MediaTek MT6753 system chip and a large 3 GB RAM memory. An amazing aspect of the FiGO Gravity is its inmense 32 GB internal storage and a slot for external memory cards, which allows the user to store hundreds of apps and even the heaviest games available nowadays without even thinking about running out of space at all.
Being just 0.3" thick,this cellphone is very slim and good-looking. This device is quite a compact phone, taking into account that it has a 5.5" screen and it's just 5.94" long and 2.99 inches wide. This cellphone is only available in color gray. did an excellent job making this phone weight just 5.75 oz.
This device is equipped with a interesting 720 x 1280 (HD) 5.5 inches display, which makes it hard to distinguish the pixels taking part of the display.
This phone features WiFi connection (although it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot), 4G LTE high performance internet connection and the fastest 3G connectivity, over HSPA technologies. The FiGO Gravity uses a Micro SIM card to connect to GSM networks.
This device is equipped with two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera. It also films Full HD 1920x1080 videos at 30 frames per second.
The FiGO Gravity also includes a wide variety of useful features like Fingerprint Scanner, Infrared Transmitter, Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device has a 3000 mAh huge non-removable battery that can keep this cellphone running for many hours without charging it. An issue to consider is that the FiGO Gravity's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to have trouble holding its charge, while with so much capacity you will probably discard this cellphone before that becomes a real problem.
This device is a good choice it doesn't matter whether you want it mainly for social networks and internet browsing or need a device for playing games.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Also Known As: | FiGO X55L |
| Dimensions: | 5.94 x 2.99 x 0.30 inchesMetric15.09 x 7.59 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 5.75 ouncesMetric163.01 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6753 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP3 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.