FiGO Orion is a mid level cellphone, having a good performance Quad-Core CPU running at 1 gigahertz, a pretty big 5" screen, and 2 cameras, an 8 MP back facing camera and a 2 megapixels front facing camera.
This cellphone ships with a MediaTek MT6735P chip, including a powerful Quad-Core processor running at 1000 megahertz with 1 GB RAM. A good feature of this phone is its quite big 16 GB internal memory and an SD extension slot, enough to install hundreds of applications without any problem.
Whereas this phone is only 5.65" long and 2.82 inches wide, it manages to hold a 5" screen. Being just 0.37" thick,this phone is extremely thin and practical. The FiGO Orion is much lighter than what you would expect from a cellphone like this. The FiGO Orion is only available in color 16 777 216.
The FiGO Orion features two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front-facing camera. It can also shoot videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
equipped this device with a nice 5" display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), providing this cellphone with a detailed graphic quality.
The FiGO Orion comes with a big 3000 mAh non-removable battery that provides the FiGO Orion an incredibly long battery life. An issue to evaluate is that this device's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts losing capacity, although having 3000 mAh you will probably discard this cellphone before it happens.
This phone includes Wi-Fi connectivity (and it can provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) great performance connectivity and also HSPA+ data connection, a bit slower 4G network and the fastest 3G data connection, using HSDPA and HSUPA technologies. This device doesn't have a sim card, because it is not a GSM enabled phone.
This cellphone also features a couple of interesting characteristics like Biometric fingerprint, Bluetooth (4.0 ) and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you want a device to mainly use social networks, you will definitely be very satisfied with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Also Known As: | FiGO M50L |
| Dimensions: | 5.65 x 2.82 x 0.37 inchesMetric14.35 x 7.16 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.57 ouncesMetric157.91 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735P |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 17(700 b) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.