FiGO Virtue is a decent quality Android cellphone, including a 4 inches screen, a 1 GHz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, a 2 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
The FiGO Virtue is extremely slim and practical, with a thickness of just 0.37". This cellphone feels much lighter than what you would expect from a cellphone like this. offers the FiGO Virtue in a lot of color variations, black, blue, green, pink and white.
This device is equipped with a MediaTek MT6580 system chip, packing a great performance 1000 MHz Quad-Core CPU with 512 MB RAM memory. A nice feature of this cellphone is its quite big 8 GB internal storage memory and an SD memory card expansion slot, allowing the user to store a couple hundred applications without worrying about space.
The FiGO Virtue is equipped with two cameras, a 2 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. It is also able to capture videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
designed the FiGO Virtue with a good level 4-inches display, and a resolution of 480 x 800 , providing this phone with a very good graphic quality.
The FiGO Virtue features a mid capacity 1400 mAh Micro SIM non-removable battery that can keep this device running for many hours, but you may need to charge it even after moderate usage. A big issue to take into account is that this device's battery isn't replaceable so you can't change it when it begins to lose its charge, leaving no choice but to buy a new device or maybe take it to an expert who can disassemble it and change its battery.
This cellphone offers wi-fi connectivity (but it can't be shared with other devices around, as a mobile mobile hotspot), HSPA+ 4G connectivity, which is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G connectivity, using HSDPA and HSUPA technologies. This phone uses two Micro SIM cards so it's able to work with 2 different phone lines and even different carriers.
This cellphone also includes a handful of cool characteristics as Bluetooth (for communication with other cellphones, computers and accessories), GPS Geolocation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow, 5.1 Lollipop |
| Also Known As: | FiGO F40GU |
| Dimensions: | 5.24 x 2.64 x 0.37 inchesMetric13.31 x 6.71 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 3.60 ouncesMetric102.06 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Green, Pink and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Micro SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.