Fly Dune 3 IQ4507 is a mid-to-low level cellphone, coming with a powerful Quad-Core processor running at 1200 MHz, a pretty big 5" screen, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 mega-pixels front-facing camera.
Fly made an amazing job making this phone weight just 5.46 oz. The Fly Dune 3 IQ4507 is available only in 16 777 216 color. This cellphone has an inspired design, with a thickness of just 0.37 inches. The Fly Dune 3 IQ4507 is a compact cellphone, given that it presents a 5 inches screen and it's only 5.66 inches long.
Fly decided to equip this device with a fast Quad-Core processor running at 1.2 GHz with 512 MB RAM memory. This device counts with a 4 GB internal storage, a decent quantity that should be knowing that the Fly Dune 3 IQ4507 also has a slot for an SD memory card .
The Fly Dune 3 IQ4507 has a good 480 x 854 5 inches display, making everything look quite nice.
This phone features two cameras, a 5 MP back camera and a 2 megapixels front side camera. This phone can also film videos up to 1280x720 (HD) at 30 fps.
This cellphone has a good 2000 mAh battery that can keep this phone running for many hours, but you may need to charge it even after moderate usage.
This phone has wifi connectivity (although it can't be provided to other devices around, as a mobile mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, supported by HSPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM enabled cellphone.
The Fly Dune 3 IQ4507 also features a couple interesting characteristics such as Bluetooth (Yes ) and GPS Localization, and some sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
Frozen 2 Fly Wheels 15" Cruiser Ride-On with 3 Position Adjustable Seat, Ages 3-7
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.66 x 2.87 x 0.37 inchesMetric14.38 x 7.29 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.46 ouncesMetric154.79 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.