Fly Dune 4 IQ4508 is a fair quality device, with a good size 5" screen, a fast 1.2 gigahertz Quad-Core processor, an 8 mega-pixels back side camera and a 3.2 megapixels front camera.
Fly only sells this device in color 16 777 216. This phone is only 5.59 inches long and 2.81" wide, but it manages to hold a 5 inches screen. This phone is thin and stilized, with a thickness of just 0.3 inches. This cellphone feels much lighter than what you expect from a phone of this size.
This phone is powered by a great performance 1.2 GHz Quad-Core CPU and 1 GB RAM memory. This phone comes with an 8 GB interesting internal memory and an SD memory slot, allowing the user to store a couple hundred games and apps without any problem.
Fly equipped the Fly Dune 4 IQ4508 with a good level 5 inches display, and a resolution of 480 x 854 , making everything look nice.
This cellphone offers WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless modem) and fast 3G connection type, over HSPA and HSUPA technologies. This phone doesn't use a SIM card, because it's not a GSM enabled device.
This phone has two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 3.2 megapixels front-facing camera. The Fly Dune 4 IQ4508 can also capture Full HD 1920x1080 videos at 25 frames per second.
This phone packs a 2000 mAh medium capacity removable battery that can keep this phone running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage.
The Fly Dune 4 IQ4508 also includes some nice characteristics like Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.59 x 2.81 x 0.30 inchesMetric14.2 x 7.14 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (25 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.