Fly Dune Pro IQ4517 is a fair quality Android cellphone, with a high performance Octa-Core CPU speeding at 1400 MHz, a pretty big 5 inches screen, and 2 cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 2 MP front camera.
This phone ships with a high speed 1400 megahertz Octa-Core processor with only 1 GB RAM which is a little poor for such a good device. A good advantage of the Fly Dune Pro IQ4517 is its 8 GB quite large internal storage and a slot for SD memory cards, allowing the user to install hundreds of games and apps without any trouble.
While this phone is quite slim it's not so slim as many other phones you can find, with a thickness of 0.41 inches. Although this phone only has 5.66" long, it is able to fit a a 5 inches display. This phone is just available in color 16 777 216. Fly didn't seem to put much effort to reduce weight in this 5.82 ounces phone.
This device is equipped with a very good 5-inches screen with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes all photos and movies look colorful and brightful.
The Fly Dune Pro IQ4517 provides wifi connectivity (although it can't share it with other devices acting as a wireless modem or router) and fast 3G internet connection, over HSPA and HSUPA technologies. The Fly Dune Pro IQ4517 doesn't use a sim card, because it isn't a GSM cellphone.
The Fly Dune Pro IQ4517 has two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front camera. It is capable of filming videos in Full HD 1920x1080 at 30 frames per second.
This cellphone comes with a high capacity 2100 mAh battery that provides the Fly Dune Pro IQ4517 an average battery duration.
This cellphone also comes with a handful of useful features like Bluetooth (allows communication with other phones, computers and accessories) and GPS Localization, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Frozen 2 Fly Wheels 15" Cruiser Ride-On with 3 Position Adjustable Seat, Ages 3-7
Shop now
Fly Swatter, 5 Pack Manual Pest Control Colorful Plastic with 17.5'' Durable Long Handle House Wife Helper (5X)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.66 x 2.83 x 0.41 inchesMetric14.38 x 7.19 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 5.82 ouncesMetric164.99 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Octa-Core 1400 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-450 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.