Fly Epic Note IQ4551 is a not so powerful Android phone, packed with a Quad-Core CPU clocking at 1.2 GHz, a large 5.5" screen, and two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 2 MP front camera.
Fly decided to power this cellphone with a good performance Quad-Core processing unit ticking at 1.2 gigahertz with 512 MB RAM memory. This phone has an average 4 GB internal memory, which is quite good having that this cellphone also has an SD extension slot .
This phone is a bit heavy for a phone this size, with a weight of 6.7 oz. Fly only offers this device in color 16 777 216. Although this cellphone is slim it's not even close to being one of the thinnest devices nowadays, with a thickness of 0.4". Even though this device just has 5.94 inches long, it is still able to fit a a 5.5 inches display.
Fly equipped this phone with a interesting 5.5 inches screen, and a 540 x 960 resolution, which makes all images and movies look quite vivid.
The Fly Epic Note IQ4551 provides Wi-Fi capability (but it can't be provided to other devices acting as a hotspot) and fast 3G data connection, using HSPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it is not a GSM cellphone.
This device has two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 2 mega-pixels front-facing camera. It can also film videos in 1280x720 (HD) at 30 fps.
The Fly Epic Note IQ4551 uses a high capacity 2100 mAh battery that provides this cellphone a quite long battery life.
This phone also comes with some interesting characteristics such as Bluetooth (Yes ) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Fly Fan for Tables Indoor Outdoor Meal, Portable Table Fly Fan Keep for Your Food Clean(Black Color 2pcs)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.94 x 3.09 x 0.40 inchesMetric15.09 x 7.85 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 6.70 ouncesMetric189.94 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 540 pixels |
| Pixel density: | 200 pixels per inchMetric78.74 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.