Fly Intruder X8 IQ4509 is a mid-level Android cellphone, including a 1400 megahertz Octa-Core processing unit, a comfortable 5" touch-screen, a 13 MP back facing camera and a 5 megapixels front side camera.
This phone is available just in color white. Fly has made a great job making the Fly Intruder X8 IQ4509 weight only 4.72 oz. The Fly Intruder X8 IQ4509 has an inspired design, with a thickness of just 0.34". The Fly Intruder X8 IQ4509 is a compact phone, taking into consideration it has a 5 inches screen and it is only 5.57 inches long and 2.74" wide.
Fly packed this phone with a nice 5" screen, and a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look vivid. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This phone is equipped with a Mediatek MT6592 chip, including an extremely powerful Octa-Core processor speeding at 1400 MHz and a large 2 GB of RAM memory. The Fly Intruder X8 IQ4509 comes with a good 16 GB internal storage memory and an SD memory slot, allowing you to install hundreds of apps without any problem.
The Fly Intruder X8 IQ4509 features two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera. It is also able to capture videos in Full HD 1920x1080 at 30 frames per second. Additionally, the camera has a couple of good features like auto-focus, flash, face detection shooting and geo tagging.
This phone counts with a 2200 mAh inmense replaceable battery, which isn't very promising for a phone like this.
This phone has wifi connectivity (although it can't provide it to other devices acting as a wireless modem or router) and 3G fast connectivity, using HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This device has 2 SIM cards so it's able to work with two different carriers or phone numbers in the same cellphone.
This phone also comes with a couple of useful characteristics as Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
If you will use it majorly for social networks and internet browsing, this device is probably the right choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android |
| Also Known As: | Fly Intruder IQ4509 |
| Product code: | IQ4509 |
| Dimensions: | 5.57 x 2.74 x 0.34 inchesMetric14.15 x 6.96 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 4.72 ouncesMetric133.81 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6592 |
| Processor: | Octa-Core 1400 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Talk Time: | 9.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.