Fly Thunder 3 IQ4415 is a not so powerful Android phone, provisioned with a medium 4.5 inches screen, a great performance Quad-Core processing unit ticking at 1300 MHz, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 megapixels front camera.
Fly sells this device with a MediaTek MT6582 chip, holding a fast 1.3 GHz Quad-Core processing unit with 512 MB RAM. This cellphone counts with a 4 GB internal storage, a common amount that should be enough for the vast majority of users considering this phone also has an external memory card slot to store photographs and videos.
Being just 0.33" thick,this cellphone is thin and good-looking. While this phone is just 5.16 inches long, it still manages to pack a 4.5" display. Fly only sells this phone in 16 777 216 color.
This cellphone includes a nice 480 x 854 4.5-inches display, which makes everything look vivid.
This cellphone has two cameras, a 5 megapixels back camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
This phone uses a medium sized 1650 mAh Li - Ion replaceable battery that provides this phone a poor battery durationcompared to other phones.
This cellphone has wi-fi connectivity (which it can share with other devices acting as a wireless modem) and the fastest 3G data connection, supported by HSPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
The Fly Thunder 3 IQ4415 also includes a few useful features like Bluetooth (Yes ) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Work Speaker for Fly Thunder 3 IQ4415 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.16 x 2.59 x 0.33 inchesMetric13.11 x 6.58 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.