Fusion Garage Grid4 is a decently made cellphone, featuring a 4 inches multi touch capacitive screen, a great performance 1000 MHz processing unit, and 2 cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front side camera. Let's take a better look at what this phone offers to us.
Fusion Garage decided to equip this cellphone using a good performance CPU running at 1000 megahertz, packed into a Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chip with 512 MB of RAM. This cellphone counts with a 16 GB quite large internal storage memory and a slot for an external memory card, allowing you to install a couple hundred applications and games without any trouble.
Apparently Fusion Garage forgot about optimizing the weight in this 4.83 oz phone. The Fusion Garage Grid4 is just 0.38" thick, taking it to the thinnest device's category.
This cellphone features two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. It also captures videos in HD 1280x720. In addition, this device's camera also has flash.
The Fusion Garage Grid4 is equipped with a interesting 800 x 480 4-inches screen, which makes it hard to see the pixels taking part of the screen. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone comes with a medium 1300 mAh Li-Ion battery that provides this phone a below average battery duration.
This phone offers wi-fi capability (although it can't provide it to other devices around, as a mobile hotspot) and 3G fast connectivity, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM services.
The Fusion Garage Grid4 also comes with a couple of cool characteristics like Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fusion Garage |
| Operating System (OS): | GridOS |
| Dimensions: | 4.82 x 2.52 x 0.38 inchesMetric12.24 x 6.4 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 4.83 ouncesMetric136.93 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.