Garmin-Asus nuvifone A10 is a quite basic Android phone released some years ago, in 2010, including a 3.2 inches touch-screen, a 5 MP back facing camera and a fast 600 megahertz processor. Let's take a deeper look at what this phone can give us.
Even though this phone is just 0" long, it manages to contain a 3.2 inches display.
This phone is equipped with a good 480 x 320 3.2" display, giving this cellphone a good graphical experience. This display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
Garmin decided to equip this phone using a fast 600 megahertz processing unit, included in the Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 chip and 512 MB RAM. To help with graphic rendering, the Garmin-Asus nuvifone A10 also uses a 128 megahertz Adreno 200 GPU. This phone counts with a passable 4 GB internal memory, which is fine having that this phone also has an external SD slot .
This cellphone only has a 5 MP back facing camera. Additionally, the camera counts with geo tagging and auto-focus.
This cellphone has a 1500 mAh medium capacity Li-Ion removable battery that provides this cellphone a below average battery durationcompared to other cellphones. Garmin afirms this cellphone has a talk time of 12 hs and a stand by time of 530 hours.
This cellphone includes wifi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a hotspot) and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Garmin-Asus nuvifone A10 uses a SIM card for GSM connection.
This cellphone also comes with some interesting characteristics like Bluetooth (2.1) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Garmin |
| Operating System (OS): | Android 1.6 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Release date: | 2010-04-28 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 600 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 530 hours |
| Talk Time: | 12 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.