General Mobile 4G is a decently made cellphone, coming with a pretty big 5" display, a great performance Quad-Core processing unit running at 1200 MHz, and 2 cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front-facing camera. Great! That's it? No, it's only the shortest summary on earth.
General Mobile decided to power this phone with a fast Quad-Core CPU running at 1.2 GHz, included in the Qualcomm Snapdragon 410 8916 chip with a large 2 GB RAM. The General Mobile 4G has an interesting 16 GB internal memory and even though it doesn't count with a slot for an external memory card, it should be enough to install a couple hundred games and applications, although it probably wouldn't be suitable if you are planning to install a couple of the largest games available nowadays.
This phone is incredibly thin and good-looking, with a thickness of just 0.37 inches. The General Mobile 4G only has 5.53 inches long and 2.75" wide, but it still manages to hold a 5 inches screen. The General Mobile 4G is much lighter than what one would think about a cellphone of this size. General Mobile only offers this phone in color 16 777 216.
This cellphone features two cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 5 megapixels front camera. It can also film Full HD 1920x1080 videos.
General Mobile equipped this cellphone with a very good 5" display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), providing this phone with a detailed image quality.
The General Mobile 4G features an inmense 2500 mAh Li - Polymer battery that provides the General Mobile 4G an impressive battery duration.
This device offers Wi-Fi connection (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) internet connection, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast data connection, over HSDPA technologies. This phone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
This phone also comes with a couple interesting features as Bluetooth (4.0 ) and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.53 x 2.75 x 0.37 inchesMetric14.05 x 6.99 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.76 ouncesMetric134.94 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 400 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 8916 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 306 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 20(800 DD), 3(1800), 7(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.